Już tylko 3 tygodnie zostały do złożenia sprawozdania podmiotów korzystających ze środowiska oraz uiszczenia ewentualnej opłaty. Kogo dotyczy obowiązek? Jakie dokumenty i gdzie należy złożyć? Odpowiedzi na najważniejsze pytania w tym zakresie uzyskają Państwo czytając w dalszą część publikacji.
Kogo dotyczy opłata środowiskowa ?
Na podstawie art. 3 pkt 20 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska podmiotem korzystającym ze środowiska może być m.in. :
1.przedsiębiorca w rozumieniu art. 4 dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców: osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – o ile osoby te (lub jednostki) wykonują we własnym imieniu działalność gospodarczą, wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej;
2.przedsiębiorcy zagraniczni w rozumieniu ustawy z 6.3.2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2018 r. poz. 649 ze zm.);
3.osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami ani nieprowadzące innych rodzajów działalności , jeżeli korzystają ze środowiska „w zakresie, w jakim wymaga to pozwolenia”.
Co podlega obowiązkom sprawozdawczym i opłaty?
Wysokość opłat jest uzależniona przede wszystkim od ilości i rodzaju zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska. Stawki opłat za jej korzystanie są uaktualniane co roku, za poprzednie 12 miesięcy zostały określone w obwieszczeniu Ministra Środowiska z dnia 31 sierpnia 2017 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2018 (M.P. 2017 poz. 875).
Opłaty wnosi się za:
a)wprowadzanie gazów oraz pyłów do powietrza (m. in. procesy technologiczne, kotły, silniki spalinowe)
b)pobór wód (wody podziemne, powierzchniowe)
c)wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi (m. in. ścieki komunalne, przemysłowe, wody chłodnicze, wody opadowe lub roztopowe)
d) składowanie odpadów.
Dokumenty sprawozdawcze oraz termin.
Wykaz zawierający informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat należy przedłożyć do właściwego Urzędu Marszałkowskiego w terminie do 31 marca za poprzedni rok sprawozdawczy w postaci:
- wypełnionego formularza- załączniki do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 13 grudnia 2018 r. (poz. 2527) w sprawie wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat
2.za pomocą aplikacji do naliczania opłat ( można wysłać przez ePUAP)– Ekopłatnik.
Dla przykładu: przedsiębiorcy, którzy w swojej działalności zajmują się przewozem rzeczy będą musieli w szczególności obliczyć opłatę środowiskową dla pojazdów, którymi wykonują zlecenia transportowe czyli będą wypełniać tabelę D dotyczącą wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza z procesów spalania paliw w silnikach spalinowych.
Zwolnienie z obowiązku składania sprawozdania
Podmiot korzystający ze środowiska nie przedkłada wykazu za poprzedni rok, w przypadku gdy roczna wysokość opłaty nie przekracza 100 zł. Należy jednak pamiętać, że nie zwalnia to z obowiązku prowadzenia ewidencji i przechowywania danych o wysokości naliczonej opłaty!
Zwolnienie z obowiązku opłaty
Na podstawie art. 289 ustawy Prawo ochrony środowiska nie wnosi się opłat z korzystania ze środowiska, których roczna wysokość nie przekracza 800 zł. Nie oznacza to jednak, że podmiot nie ma obowiązku złożenia sprawozdania!
Konsekwencje nie złożenia sprawozdania lub nieuiszczenia opłaty środowiskowej
W przypadku gdy przedsiębiorca nie złożył sprawozdania z tytułu opłaty środowiskowej, Marszałek Województwa może wezwać podmiot do jego złożenia nawet za pięć ostatnich lat w terminie 14 dni od dnia otrzymania pisma. Organ może także dokonać własnych ustaleń w na podstawie pomiarów dokonywanych przez organy administracji ( art. 288 komentowanej ustawy).
Konsekwencją nieprzedłożenia wykazu jest decyzja administracyjna, w której Marszałek Województwa wymierza pełną należną opłatę.
Jeżeli podmiot zobowiązany do uiszczenia opłaty zamieścił w wykazie zawierającym informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat informacje lub dane nasuwające zastrzeżenia Organ wymierza opłatę w wysokości różnicy pomiędzy opłatą należną a wynikającą z wykazu.
Jeśli potrzebują Państwo pomocy specjalistów przy złożeniu sprawozdania i wyliczeniu opłaty – pozostajemy do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu: +48 732 880 272 lub e-mail: info@dp-translex.pl