Telefon:

+48 732 880 272

E-mail:

info@dp-translex.pl

Adres:

Rynek 10/10, 32-090 Słomniki

Najważniejsze przepisy dotyczące kierowcy w ustawie o transporcie drogowym

2017-12-29

8) Świadectwo kierowcy:

W przypadku chęci zatrudnienia kierowcy niebędącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej w celu wykonywania  międzynarodowego transportu drogowego rzeczy oprócz spełnienia licznych wymagań administracyjnych,  przedsiębiorca składa pisemny wniosek do  Głównego Inspektora Transportu Drogowego o wydanie świadectwa kierowcy ( art. 32 b uotd ).

Świadectwo kierowcy wraz z wypisem ze świadectwa kierowcy wydaje się przedsiębiorcy na okres do 5 lat.

Zobowiązania przedsiębiorcy względem podmiotu zatrudnionego określa art. 39 l uotd :
  1. kierowanie kierowców na szkolenia okresowe oraz badania lekarskie i psychologiczne;
  2. pokrywanie kosztów badań lekarskich i psychologicznych;
  3. przechowywania przez cały okres zatrudnienia kierowcy kopii:
  4. a) świadectw kwalifikacji zawodowej,
  5. b) orzeczeń lekarskich i psychologicznych
  6. prowadzenie dokumentacji dotyczącej badań lekarskich i psychologicznych;
  7. przekazania kierowcy z chwilą rozwiązania stosunku pracy kopii orzeczeń i świadectw, o których mowa w pkt 1.

Fakultatywnie przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy może pokryć koszty szkoleń okresowych kierowcy.

Na koniec w ramach ciekawostki przytoczę ostatni przepis niestety „martwy” w polskim ustawodawstwie określony w  art. 39 n uotd. czyli dotyczący odznaki „Wzorowy kierowca”, która powinna  stanowić  wyróżnienie nadawane zawodowym kierowcom wyróżniającym się szczególnymi osiągnięciami w pracy i wieloletnią bezwypadkową jazdą. W tym zakresie minister właściwy do spraw transportu miał  wydać rozporządzenie wykonawcze, które do dnia dzisiejszego nie zostało wydane. Odznaka „Wzorowy Kierowca” została po raz pierwszy ustanowiona uchwałą Prezydium Rządu z 14 maja 1952 ” w celu podkreślenia poważnej roli kierowców pojazdów samochodowych w gospodarce narodowej i wyróżnienia kierowców pracujących wzorowo oraz w celu upowszechnienia wzorowych bezawaryjnych metod ich pracy”.

Najpierw można było uzyskać brązową odznakę po spełnieniu między innymi  następujących warunków:  przepracowanie nieprzerwanie co najmniej 3 lata, niespowodowanie wypadku drogowego, niebycie ukaranym grzywną ponad 100 zł za naruszenie przepisów ruchu drogowego, oszczędne zużywanie paliwa i ogumienia, systematyczne pogłębianie znajomości przepisów ruchu drogowego i zasad obsługi samochodu, wykazywanie socjalistycznego stosunku do majątku społecznego i zleconych mu obowiązków i wysokiego poziomu kultury jazdy, wykazywanie wysokiego poziomu moralnego i aktywność w pracy społecznej. Srebrną i złotą odznakę otrzymać można było  po spełnieniu dalszych kryteriów, w tym przekazywania doświadczeń innym kierowcom.

Szkoda, że nie ma wyróżnień dla najlepszych kierowców w polskim ustawodawstwie, natomiast w regulaminie pracy pracodawca może określić  warunki do uzyskania premii za wzorową, ekonomiczną i bezszkodową jazdę.

 

Impulsem do napisania niniejszej publikacji były częste zapytania klientów, z którymi współpracujemy. Mam nadzieję ,  że  zestawienie najważniejszych przepisów  dotyczących  kierowców  z ustawy o transporcie drogowym będzie pomocne w codziennej pracy w Waszej firmie transportowej.

Karolina Otfinowska

Translex Doradztwo Prawne

Jeżeli uważasz, że artykuł był pomocny, udostępnij:
 

Zapraszamy do kontaktu

Adres:

Rynek 10/10, 32-090 Słomniki

Telefon:

+48 732 880 272

E-mail:

info@dp-translex.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 15:00

Sobota - Niedziela: nieczynne