W tym roku, dzień 26 grudnia tj. drugi dzień świąt Bożego Narodzenia przypada w sobotę, oznacza to, iż pracodawca musi pamiętać, aby za ten dzień oddać pracownikowi jeden dodatkowy dzień wolnego. Niniejsza publikacja ma na celu udzielenie wskazówek i informacji, aby uczynić to zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Jaka jest podstawa prawna oddania dnia wolnego za sobotę?
Art. 130 § 2 Kodeksu pracy przewiduje, iż każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, które przypada w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeśli święto przypada na dzień wolny od pracy niebędący niedzielą dla zapewnienia zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy należy wyznaczyć pracownikowi inny dzień wolny od pracy.
Czy pracownikowi przysługuje cały dzień wolny na raz czy istnieje możliwość odbiorów tych godzin w częściach ?
Pracownik ma prawo do odebrania całego dnia wolnego jednorazowo. Pracodawca nie ma prawa zdecydować, iż odbiór nastąpi w częściach tj. poprzez skrócenie wybranych dni pracy np. ośmiu dni pracy o 1 godzinę.
Kiedy musi zostać dokonany odbiór dnia wolnego?
Dodatkowy dzień wolny musi zostać oddany w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wypadło święto. W przypadku zatem, jeśli okres rozliczeniowy dla danego pracownika wynosi 1 miesiąc – dzień wolny musi zostać oddany w miesiącu, w którym wystąpiło święto. Zatem w przypadku 26 grudnia 2020 roku – dzień wolny oddajemy w grudniu 2020 roku. Istnieje możliwość oddania dnia wolnego zarówno przed świętem wypadającym w sobotę (np. 24 grudnia tj. wigilia) jak i po święcie (np. 31 grudnia tj. Sylwester)
Czy pracodawca sam ustala dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę?
Żaden przepis nie przewiduje procedury ustalania terminu odebrania dnia wolnego. Zatem należy uznać, iż leży to w gestii Pracodawcy. Najlepiej zasady odbioru dnia wolnego ustalić w regulaminie lub w obwieszczeniu. Oczywiście, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby Pracodawca wysłuchał w tym zakresie swoich pracowników i uwzględnił ich propozycję przy ustalaniu dnia wolnego. Najczęściej Pracodawca ustala jeden zbiorczy termin odbioru dla wszystkich pracowników. Jednakże nie ma przeszkód aby każdy pracownik odebrał ten dzień w innym terminie, przy zachowaniu zasady, ze ma się to odbyć do końca okresu rozliczeniowego.
Co w przypadku, w którym pracownik w dniu święta przebywa na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim?
W takiej sytuacji, gdy pracownik w święto wypadające w sobotę przebywa na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim, nie przysługuje mu prawo do odebrania innego dnia wolnego.
Co w przypadku, w którym Pracodawca nie odda dnia wolnego za święto wypadające w sobotę?
W przypadku, w którym Pracodawca nie odda dnia wolnego za święto wypadające w sobotę, należy pracownikowi naliczyć pracę w godzinach nadliczbowych i wypłacić z tego tytułu stosowne wynagrodzenie wraz z dodatkiem.
Jak odnotować dzień wolny?
Stosowną adnotację o udzieleniu dnia wolnego za święto przypadające w sobotę, należy umieścić na liście obecności, karcie pracy, lub w przypadku kierowców – w ewidencji czasu pracy.
W razie pytań czy wątpliwości w zakresie oddawania dni wolnych za święto przypadające w sobotę – pozostajemy do Państwa dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu pod nr tel. 732 880 272 lub poprzez e-mail: info@dp-translex.pl
Więcej branżowych publikacji: http://dp-translex.pl/aktualnosci/